Irmak Bebeğin Katili Himmet Aktürk Ne Kadar Ceza Alacak?

165 izlenme25 Ekim 2016
Reklamlar

Son günlerin en çok konuşulan konusu Irmak bebeğin öldürülmesi. Katil Himmet Aktürk’ün itirafı ve ardından cesedin gömüldüğü yerden çıkartılmasının ardından gözler verilecek cezaya çevrildi. Korkulan nokta Himmet Aktürk’ün akıl sağlığı yerinde değil raporu alarak cezai ehliyetinin olmadığının ortaya çıkması. Irmak bebeği tarih edilemez bir şekilde öldüren caninin en ağır cezayı alması için milyonlar verilecek karara odaklanmış durumda.

Müge Anlı’nın programında işlediği cinayeti itiraf eden Aktürk, korktuğunu ve hiç bir şey hatırlamadığını söyledi. Pedofili olduğu ortaya çıkan Himmet Aktürk’ün akli dengesinin yerinde olmadığı ortaya çıkarsa cezaevine girmemesi gündeme gelecek. Ancak bu dava üzerinde milyonlarca kişinin baskısı olduğu düşünülürse en ağır cezanın verileceği kaçınılmaz görünüyor.

Himmet Aktürk’ün Alması Muhtemel Ceza
Yaşanan bu olay, akıllara Karaman’da tacize uğrayan 10 çocuğu akıllara getirdi. Bu olayda öğretmen Muharrem Büyüktürk, 10 öğrenciye istismar suçundan toplam 508 yıl 3 ay hapis cezası almıştı. Büyüktürk’ün bu ceza sonrası 32 yıl hapis yatacağı açıklanmıştı. Himmet Aktürk’ün de bu cezaya eşdeğer bir ceza alarak ömrünün kalanını cezaevinde geçirmesi bekleniyor.

Cezai Ehliyet Konusu Himmet Aktürk Davasında En Önemli Unsur
Bir kişinin işlemiş bulunduğu bir suça karşı ceza ehliyetinin olması için o kişinin söz konusu suçu işlediğinde irade ve şuur serbestisini elinde bulundurması, olayları açıklıkla anlayabilip onlardan sağlıklı sonuçlara varabilme kabiliyetine sahip olması gerekir. Kişinin neleri ne için yaptığı ve bu yaptıklarının sonuçlarını bilmemesi, eylemine bilerek girişmesi gerekir. Bu gibi durumlarda tam ceza ehliyeti söz konudur.

Ceza ehliyetine sahip olmadığının kabulü için, o kişinin yaptığı eylemin fiziksel mahiyetini bilemeyecek veya bildiği taktirde, eyleminin yanlış olduğunu anlayamayacak düzeyde akıl hastası olması gerekir. Ağır seyreden akıl hastalıkları, ağır zeka gerilikleri ve şuur kaybıyla seyreden epilepsi nöbetleriyle böyle nöbetlerin öncesi ve sonrasında ortaya çıkan konfüzyon devrelerinde işlenen suçlarda ceza ehliyetinden bahsedilemez.

Yukarıda anlatılan tıbbi olaylarda hastanın işlemiş bulunduğu suçlarına karşı ceza ehliyeti yoktur. Bu gibi durumlarda sanığa ceza tayin edilemez, ancak hasta iyileşene kadar ağır cezayı gerektiren suçlarda 1 seneden az olmamak koşulu ile bir akıl hastanesinde tedavi altına alınır. Hastane kurulundan iyileştiğine dair bir karar alındığında, belirli bir süre düzenli aralıklarla kontrole gelmesi koşulu ile rapor düzenlenir ve mahkemece alınan bir kararla serbest bırakılır.

Pedofili Nedir?
Pedofili ya da sübyancılık, yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlık. Bu rahatsızlığa sahip kişilerepedofil ya da sübyancı denir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Perfect live Perfect live Perfect or Wonderfuly Super Romen And Perfect

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Himmet Aktürk ÖLDÜ mü?? İşte Tüm Detaylar.